HRAD SOVINEC - akce v roce 2022

Všechny pořádaná akce - hrad Sovinec


Zde naleznete program na VŠECHNY AKCE a vystoupení v roce 2022 na hradě Sovinci. Přehledně všechny pořádané akce a vystoupení na hradě Sovinci v roce 2022, nechybí program a harmonogram nejbližšího pořádané akce na hradě Sovinec.  

BABÍ LÉTO NA SOVINCI
8.10. - 9.10. 2022 

PŘIJĎTE SI UŽÍT JEDINEČNOU ROMANTICKOU ATMOSFÉRU BABÍHO LÉTA NA SOVINCI


Přijeďte si na hrad Sovinec užít neodolatelnou atmosféru začátku podzimu a babího léta. Nekoná se žádná velká hradní akce a tak si můžete užít všechny krásy hradu bez návalů turistů, můžete objevovat jeho kouzla, zákoutí, vyhlídku z věže nebo se nechat provézt hradem jedním z okruhů s průvodci.


Prohlídku si můžete zvolit jak venkovní kolem hradeb s nově otevřenou podzemní chodbou, tak také prohlídku celého hradu včetně nově otevřených expozic, interiérů a výstav. Můžete si také zvolit prohlídku pro vaše, i menší, děti, kdy je průvodci provedou hradem poutavým výkladem, který je bude bavit a mnohé se dozvědí.


Každý den probíhají klasické prohlídky s průvodci v dobových kostýmech každých 30 minut. V rámci vstupného na víkendovou akci a víkendový program (případně při klasickém vstupném v týdnu a o víkendech, kdy se akce nekoná) si můžete také projít prohlídku s průvodcem, základní nebo vnější okruh nebo prohlídku určenou i pro menší děti (pro "práčata"). Záleží jen na Vás. Hrad si můžete také projít sami. 


Ať již s prohlídkou nebo bez se můžete zdržet se klidně celý den, včetně volně přístupné vyhlídkové věže. Více o prohlídkách Více o prohlídkách na https://www.mubr.cz/sovinec/navstivte-nas


Tento víkend na hradě Sovinec:


 • Romantická atmosféra hradu, kdy si můžete projít všechan zákoutí, užít si výhled z věže a strávit klidně celý den

 • Klasické prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci

 • Vnitřní, vnější okruh, okruh pro děti "pro práčata"

 • Přístupné nové expozice v tomto roce a podzemní chodba

 • Výstavy Ondřeje Gély a Reného Kajfosze přístupné v rámci vstupného

 • Bohaté občerstvené zajištěno v Klippelově baště na 1. nádvoří a ve stáncích


Po oba víkendové dny je pro Vás otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin. Klasické prohlídky začínají každou půl hodinu, první v 9:00 a poslední v 16:00. Budou probíhat také prohlídky "pro práčata", která jsou určeny i pro vaše menší děti, kde se zábavnou formou dozví hodně zajímavého nejen o hradě a jeho historii.


Hrad si můžete projít s průvodcem a to jak vnitřní tak vnější okruh, kde jsou pro Vás připraveny i novinky v expozicích. Po ukončení prohlídky máte volný vstup na věž s překrásnou vyhlídkou na okolí a na všechny nádvoří a exteriéry hradu, kde se můžete zdržet klidně celý den. Hrad si můžete projít také sami bez průvodce. Po prohlídce i bez prohlídky můžete na hradě zůstat klidně celý den a užívat si víkendový program.


Mezi novinky pro letošní rok patří otevření 2 nových expozic, "čistota půl života" aneb střípky z historie hygieny a otevření sovinecké Zbrojnice, včetně nové aplikace, kde uvidíte ukázky v 3D modelu jak Švédové dobývali hrad. 


Expozice věnovaná třicetileté válce je volně přístupná pro návštěvníky, expozice "čistota půl života" s průvodcem. Samozřejmě je přístupná také nedlouho otevřená 82m podzemní chodba přístupná přes hradní příkop.


V rámci prohlídky s průvodcem můžete navštívit také nově otevřenou výstavu uměleckého kováře a sochaře Ondřeje Gély - s názvem "??? ... 12! Udeřila dvanáctá" a výstavu fotografa René Kajfosze bude volně přístupná také jeho výstava "Krajinou horalů"


Občerstvit se můžete v Klippelově baště, která se nachází přímo na 1. nádvoří. Nabízí pro návštěvníky široký výběr teplých a studených nápojů, polévek, hlavních jídel, grilovaného masa, ale také nabídku rychlého občerstvení, tortill a pizzy z pece.


Skvělá zpráva! Hrad Sovinec je mezi nejlépe hodnocenými místy na Mapy.cz. Samolepku neboli "odznak" kvality pro rok 2022 jsme hrdě nalepili na okno u vstupu a budeme doufat, že i nadále budou návštěvníci hradu s našimi službami spokojeni. Vážíme si každého hodnocení a těšíme se na další setkání. 


Informace o dalších akcích pořádaných v tomto roce NALEZNETE NÍŽE. 

Všechny akce na Sovinci v roce 2022

První salva - zahájení sezóny - 2.4. - 3.4. 2022

Na počest zahájení nové sezóny 2022 se můžete těšit na akci nazvanou První salva. Pro návštěvníky budou připraveny netradiční prohlídky hradu Sovinec s průvodcem, okořeněné šermířskými a mušketýrskými vystoupeními, vystoupí také břišní tanečnice a mnohem víc. Těšit se můžete na různorodé scénky, které doplní a ozvláštní tradiční prohlídkovou trasu.


2.4. - 3.4. 
2022

Velikonoce na Sovinci - 15.4. - 18.4. 2022

Čtyřdenní oslava svátků jara na hradě Sovinec. Na Velikonoce na Velký pátek, v sobotu, neděli a na Velikonoční pondělí budou připraveny tematické prohlídky s průvodcem, kde se dozvíte více o historii hradu Sovinec a o velikonočních zvycích. Kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci bude připraven po všechny čtyři sváteční dny bude na pátém nádvoří připraven bohatý doprovodný program, během kterého uvidíte tanečnice, šermíře a mnoho dalšího. Hrad otevřen samozřejmě i na Zelený čtvrtek.


15.4. - 18.4. 2022

Kmotra smrt - 30.4. - 1.5. 2022 

Vojenská historie středověku aneb bojové umění středověku na hradě Sovinec. Víkendová akce kvalitním obsáhlým programem, pohádky, rytířské souboje, sokolníci, kejklíři, ukázky bojového umění středověku, pásmo soubojů a mnohem víc, vše vyvrcholí rytířským turnajem plným jedinečných a nefalšovaných soubojů na sekery, palcáty a meče. Pořádá historická posádka Špinavci.


30.4. -  1.5. 

2022 

Bubofest - 7.5. - 8.5. 2022

Bubofest je každoroční multižánrový hudební a divadelní divadelní festival. Na své si zde přijde každý, a to díky různorodosti divadelních forem a hudebních stylů. Kromě festivalu budou probíhat také prohlídky kostýmovanými průvodci.


7.5.  - 8.5. 2022

Pocta veteránům - 14.5. - 15.5. 2022

Akce věnovaná všem válečným veteránům napříč stoletími. Hold jejich odvaze a statečnosti vzdají během svých ukázek kluby vojenské historie, mušketýrská jednotka a mnoho dalších. Kromě klasických prohlídek s průvodcem se návštěvníci mohou těšit na oblíbený Sovinecký rébus.

 

14.5. - 15.5. 2022

Řemeslný jarmark + noční prohlídky - 21.5. - 22.5. 2022

Vydejte se po stopách starých řemesel. Poodhalte roušku tajemství práce středověkého soustruhu na dřevo, košíkářství, svíčkařství, dobové kuchyně a dalších. Po oba dny bude také doprovodný program na pátém nádvoří. V sobotu večer budou připraveny noční prohlídky hradu, na které je nutná rezervace (na tyto noční prohlídky je potřeba se předem objednat na 554 219 863 nebo na sovinec@mubr.cz) .


21.5. - 22.5. 2022

Kolotoč prima pohádek - 28.5. - 29.5. 2022

Víkendová akce věnovaná nejen dětem a jejich blížícímu se dni dětí. Celý víkend bude plný pohádek, loutkového divadla, divadelních a komediálních představení nejen pro vaše děti. Uvidíte mnoho šermířských a mušketýrských vystoupení, nebude chybět ani kejklíř a sokolníci. Pořádá historická posádka Dědictví.


28.5. - 29.5. 2022 

Myslivecké letní slavnosti - 11.6. - 12.6. 2022

Akce zaměřená na myslivost, mysliveckou kynologii, sokolnictví a ochranu přírody. Akce a program bude doplněn o myslivecké trubače, komentované přehlídky zbraní a trofejí a mnoho dalšího. Kromě klasických prohlídek s průvodcem se návštěvníci mohou těšit na oblíbený Sovinecký rébus a sobotní večer pak doplní myslivecká zábava.


11.6. - 12.6. 2022

Útěk z  řádu - 18.6. - 19.6. 2022

Pikantní příběhy, divadelní vystoupení a šermířské pověsti z kláštera při pálení čarodějnic. Kromě různorodých šermířských pověstí a vystoupení uvidíte také sokolnické ukázky, ukázky historických řemesel a mnoho dalšího. Pořádá historická posádka Dědictví.


18.6. - 19.6. 2022

Slavnosti pánů ze Sovince - 25.6. - 26.6. 2022

Víkend zaměřený na historické období gotiky a rané renesance. Doby, kdy žili páni ze Sovince, kteří byli zakladateli tohoto hradu. V sobotu večer navíc program vyvrcholí průvodem pana Voka ze Sovince s početnou družinou, rytířským turnajem na jeho počest a vše završí ohňová show.


25.6. - 26.6. 2022

Sovinecký šperk - 2.7. - 6. 7. 2022

Tradiční pětidenní šperkařský jarmark na hradě Sovinec, na kterém budou kromě prodeje tradičních šperků k vidění různé techniky výroby šperků. Proběhnou ukázky různých technik šperkařské výroby z kamenů, cínu mědi, stříbra, kůže, dřeva i smaltu. Prodej šperků a kreativního materiálu "hradní blešák". Akce bude doplněna o program na pátém nádvoří, kde vystoupí šermíři, tanečnice, sokolník a další. Akce bude probíhat kromě víkendu 2.7 a 3.7. také v pondělí 4.7. !!! a po oba dny státních svátků v pondělí i úterý 5. 7. a 6.7. !!!


2.7. - 6. 7. 2022

Přízrak z temné věže - 9.7. - 10.7. 2022

Festival práva útrpného vážně - nevážně lapkové a kati při práci na loupežnické stezce. Záruka vysoké kvality celodenního programu. Kromě různorodých šermířských pověstí, povídek, dobových tanců a rytířských vystoupení nebude chybět kejklířská a žonglérská show, pohádky pro nejmenší a sokolnické ukázky z výcviku ptáků. Pořádá historická posádka Špinavci. 


9.7. - 10.7. 2022

Na příkaz císaře - 16.7. - 17.7. 2022

Velkolepý rytířský turnaj na hradě Sovinec. Akce roku! Bitva plná jedinečných a nefalšovaných soubojů. Záruka vysoké kvality celodenního programu. Život a etiketa při námluvách na gotickém hradě. Jedinečné souboje, šermířská utkání, šermířské pohádky a grotesky, scénický šerm, gotická bitva plná jedinečných a nefalšovaných soubojů. Pro nejmladší loutkové pohádky hrané velkými marionetami. Ukázky historických řemesel kováři, hrnčíři, řezbáři a mnohem více. Pořádá historická posádka Špinavci.


16.7. - 17.7. 2022

Hradní bestie - 23.7. - 24.7. 2022

Přemůže bestie hrad Sovinec nebo se posádka Sovince ubrání? Víkendová akce na hradě Sovinec plná šermířských povídek a šarvátek, povídání o dravých ptácích a historických tanců. To vše doplněné o bestie různých podob prohánějící se areálem hradu. Kromě prohlídek s průvodcem v kostýmech se můžete těšit na oblíbený Sovinecký rébus.


23.7. - 24.7. 2022

Za čest krále - 30.7. - 31. 7. 2022

Hrad Sovinec v temné době třicetileté války. XXIIII. nejoblíbenější návštěvnická akce. Dobývání hradu se středověkou bitvou. Záruka vysoké kvality celodenního programu. Kaskadérské grotesky a přestřelky při obléhání hradu, kejklířská a šermířská vystoupení. Obléhání a obstřelování hradu Sovinec. Vrcholné kejklířské a žonglérské dovednosti. Středověké souboje a šarvátky. Představí souboje a šermířské zápletky v nejvěrohodnější podobě. Loutkové pohádky pro celou rodinu, sokolníci a další. Pořádá historická posádka Špinavci.


30.7. - 31.7. 2022

Poslední vzdor - 6.8. - 7.8. 2022

Víkendová akce věnovaná třicetileté válce. Připraven bude bohatý program. Navíc po oba dny, vždy v poledne, proběhne divadelní rekonstrukce obléhání hradu švédskými oddíly v roce 1643. Chybět nebude dobové vojenské ležení nebo různé šermířské a mušketýrské vystoupení na pátém nádvoří..


6.8. - 7.8. 2022

Hodokvas rytíře Kobylky - 13.8. - 14.8. 2022

Tradiční historicko-řemeslný jarmark. Nejobsáhlejší akce sezóny. Pověsti a šermířské příběhy ze života Karla IV. Záruka vysoké kvality celodenního programu. Maximální věrohodnosti bojového umění a soubojů. V sobotu znamenitý večerní program. Velkolepý rytířský turnaj plný speciálních efektů. Šermířské komedie, pověsti, dobové příběhy. Loutkové pohádky a pohádky nejen pro děti ale i dospěláky. Ukázky zručnosti starodávných řemesel. V sobotu 13.8. od 17:00 do 20:00 Noc démonů, plná povídek a ohnivých show.  Pořádá historická posádka Špinavci.


13.8. - 14.8. 2022

Velký hradní lukostřelecký turnaj - 20.8. - 21.8. 2022

3. ročník Klání v historické lukostřelbě pořádaný na hradě na hradě Sovinec. Padesát lukostřelců se utká o ceny. Vyhrají tři nejlepší! Bohatý doprovodný program. Historický šerm, jezdecká představení, historické tance, vyzkoušejte si historické zbraně i luky. Dobová hudba. Krásný středověký kolorit. Trh, kovárna a další.


20.8. - 21.8. 2022

Tajemný hrad Sovinec + noční prohlídky - 27.8. - 28.8. 2022

Po oba poslední prázdninové víkendové dny se můžete těšit na netradiční prohlídky hradu. Dozvíte se zajímavosti z tajemné, možná i temné, minulosti hradu Sovinec, o tajích kuchyně našich předků, zažijete bádání v alchymistické dílně a mnoho dalšího atd. V sobotu 27.8. večer budou pro vás probíhat tajemné noční prohlídky hradu. plná tajemna, magie a čar - nutná REZERVACE (na tyto noční prohlídky je potřeba se předem objednat na 554 219 863 nebo na sovinec@mubr.cz) a povídání o netopýrech.


27.8. - 28.8. 2022

Škola kouzel na Sovinci - 3.9. - 4.9. 2022

Po oba víkendové dny bude probíhat kouzelnická akce na hradě Sovinci. Přijďte složit kouzelnické zkoušky, vyrobte si kouzelnickou hůlku a projděte všemi stanovišti, abyste získali kouzelnické vysvědčení. Vhodné pro rodiny s dětmi od 5 let. . Součástí akce budou i netradiční prohlídky hradu po oba dny

Kromě víkendového programu budou probíhat také klasické prohlídky s průvodci v dobových kostýmech každých 30 minut. Můžete si projít v rámci vstupného na víkendovou akci také prohlídku s průvodcem, základní nebo vnější okruh nebo prohlídku určenou i pro menší děti (pro "práčata).

.

3.9.  - 4.9. 2022

Sovinecké šelmování - 10.9. - 11.9. 2022

Během této akce se návštěvníci dozví mnohé zajímavosti z oblasti ochrany přírody, o šelmách, které se znovu vrací do české přírody, o činnosti záchranné stanice pro poraněná nebo jinak ohrožená zvířata nebo o sokolnictví. Kromě klasických prohlídek s průvodcem se návštěvníci mohou těšit na oblíbený Sovinecký rébus. kromě víkendového programu budou probíhat také klasické prohlídky s průvodci v dobových kostýmech každých 30 minut. Můžete si projít v rámci vstupného na víkendovou akci také prohlídku s průvodcem, základní nebo vnější okruh nebo prohlídku určenou i pro menší děti (pro "práčata).  


10.9. - 11.9. 2022

Kašpárek na skalním hradě - 17.9. - 18.9. 2022

Loutkářská a pohádková pouť. Loučení s prázdninami aneb víkend plný pohádek. Šermířská a divadelní vystoupení, historický šerm, loutkové divadlo a pásmo nejen šermířských pohádek. Nebudou chybět pohádky pro nejmenší. Pořádá historická posádka Špinavci.


17.9. - 18.9. 2022

Hradní hodování - 24.9. - 25.9. 2022

Hrad Sovinec je odedávna spojen nejen se šermíři, divadly a tanečnicemi, ale i s výborným jídlem. Během této víkendové akce užijete všeho. Bohatý kulturní program této akce bude obohacen ochutnávkami různých specialit. Víkend určený nejen pro milovníky dobré zábavy, jídla a pití. Těšit se na Vás budou i šermíři se svými vystoupeními, dobové tanečnice nebo sokolník a jeho dravci. 


24.9. - 25.9. 2022

Jak se lidem žilo - 28.9. 2022

Ves státní svátek pro Vás budou připraveny komentované prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci a poutavé přednášky na téma středověkého stravování, odívání a život v průběhu staletí. Cyklus přednášek na různá témata. Dozvíte se více o Řádu německých rytířů a jeho působení nejen na Sovinci, historii odívání, čeká Vás také ukázka chladných a palných zbraní, malá ochutnávka dobové kuchyně a další.


28.9. 2022

Balady zbojnické - 1.10. - 2.10. 2022

Loupežnické povídky a šermířské příběhy, které vždy nekončí katovou sekerou. Vystoupení šermířských a divadelních společností. Šermířské pověsti a příběhy v nejvěrohodnější podobě. Sokolnické přílety a ukázky výcviku dravých ptáků se sokolníkem Montim. Šermířské, loupežnické a loutkové pohádky a příběhy. Pořádá historická posádka Dědictví. Pořádá historická posádka Špinavci.


1.10. - 2.10. 2022

Na stráži - 15.10. - 16.10. 2022

Po oba víkendové dny bude probíhat nová akce na hradě Sovinci. Netradiční prohlídky hradu s kostýmovanými průvodci okořeněné vstupy a scénkami ze života na hradě. Bude probíhat také oblíbený Sovinecký rébus, kde si můžete ověřit i s Vašimi dětmi, co jste se o hradě dozvěděli. Součástí programu bude také oblíbený Sovinecký rébus, kde si vy a případně i vaše děti zábavnou formou ověříte, co jste se o hradě dozvěděli.


O víkendu na hradní akci na hradě Sovinec:

 • Šermířské povídky a loupežnické příběhy,
  které neskončí katovou sekerou

 • Záruka vysoké kvality víkendového programu

 • Famózní šermíři z Prahy BIBUS SPIRITUS odehrají šermířskou pověst Valdštejnova smrt

 • Významná šermířská a divadelní společnost FUENTE OVEJUNA Srdečně zve na novou šermířskou komedii Žižka

 • Skupina historického šermu NUNTIUS REGIS připomene znamenitý šermířský příběh Slavík loupežník

 • Po oba víkendové dny prohlídky s kostýmovanými průvodci
 • Sokolnické ukázky výcviku a příletů dravých ptáků

 • Kovářské řemeslo představí mistr Jakub

 • Bohaté občerstvené zajištěno v Klippelově baště na 1. nádvoří a ve stáncích

 • Stánky s keramikou, kožedělný stánek, dřevěné výrobky a hračky a mnohem více


15.10. - 16.10. 2022

Sokolnické lovy - 28.10. - 30.10. 2022 

Třídenní akce o nezdařeném lovu na medvěda. Slavnostní ukončení sezóny. Pro nejmladší pohádková babička, sokolnický spolek Dědictví a sokolnické besedy a fotografování s dravými ptáky. Ukázky výcviku a příletů dravých ptáků. Bohatý doprovodný šermířský program. Pořádá historická posádka Dědictví.


28.10. - 30.10. 

2022

Vánoční Sovinec - 26.12. - 30.12. 2022

Netradiční prohlídky hradu s vůní svařeného vína a kávy. Během prohlídek se návštěvníci dozvědí mnohé zajímavosti z historie hradu, o vánočních, silvestrovských a novoročních zvycích.

26.12. - 30.12.2022

Akce Hrad Sovinec v roce 2022 - VŠECHNY akce na hradě Sovinci, program, vystoupení pro rok 2022